Fyzikální praktikum IV pro KS (FPR4K - 2019 - ZS)
Schema della sezione
-
Soubor chyby_mereni.pdf poskytuje základní návod k výpočtům chyb a slouží k připomenutí věcí, které už znáte s předchozích praktik. Dále je zde tabulka Koeficenty.xlsx, ve které najdete koeficienty, které využijete při nízkém počtu měření.
Ostatni soubory se vztahují ke školení radiační ochrany a k práci s radioaktivními materiály v praktiku.
-
Měření elementárního náboje metodou plovoucí kapky
-
a) Demonstrace vlnových vlastností elektronů, určení meziatomových vzdáleností v grafitu.
b) Určení specifického náboje elektronu pomocí ohybu svazku elektronů v magnetickém poli. Demonstruje, že záření elektronů je záření nabitých částic.
-
Zadání úlohy naleznete v Programu zajištění radiační ochrany, jenž spolu s ostatními dokumenty níže uvedenými musíte znát, abyste úspěšně absolvovali školení radiačních pracovníků, které je potřeba k práci s úlohami Comptonův rozptyl, Rutherfordův rozptyl a Poločas rozpadu.
-
Vysvětlením fotoelektrického jevu Albert Einstein ukázal, že světlo nejen vzniká po kvantech, ale že se jako kvanta energie i šíří. Cílem úlohy je určení Planckovy konstanty pomocí vnitřího (LED diody) a vnějšího fotoelektrického jevu.
-
Pomocí měření čarového spektra vodíku ve viditelné oblasti, (Balmerovy serie vodíku, popř. deuteria) se vypočte Rydbergova konstanta a Planckova konstanta. Balmerova serie je jedna z 6 pojmenovaných řad popisujících čarové spektrum vodíku. Balmer zjistil, že existuje jediná hodnota, která má vztah k hodnotám vlnových délek vodíkového spektra ve viditelné oblasti. Když se jakékoliv celé číslo větší než 2 umocní na druhou a výsledek se vydělí druhou mocninou původního čísla zmenšenou o druhou mocninu dvou, pak toto číslo vynásobeno 364,506 82 dává vlnovou délku každé další čáry ve spektru vodíku. Rydberg pak zobecnil Balmerův vzorec pro všechny čáry vodíkového spektra.
-
Franckův - Hertzův experiment byl jeden z prvních pokusů, které přímo demonstrovaly existenci atomové energetické hladiny a její souvislost s čárovými spektry. Zjistili, že když se elektron srazí s atomem rtuti, ztratí přesně danou energii, která odpovídá jednomu z přechodů mezi energetickými hladinami atomu rtuti. Tento experiment ve své době podpořil Bohrův model atomu, předchůdce kvantové mechaniky a slupkového modelu atomu.
Student změří voltampérovou charakteristiku Franckovy - Hertzovy tetrody, určí hodnotu energie, kterou ztrácí elektrony v nepružných srážkách a přiřadí jí odpovídající vlnovou délku z UV spektra rtuti.
-
V této úloze si studenti pomoci rozptylu alfa částic na zlaté folii znovu ověří, že atom se skládá z malého jádra, v kterém se nachází většina jeho hmoty.
Zadání zde, ostatní dokumenty (program zabezpečení radiační ochrany atd.) jsou uvedeny u úlohy č. 3 (Comptonův rozptyl)
-
Student proměří závislost průběhu a velikosti magnetického pole na rezonanční frekvenci vzorku DPPH (radikál 2,2-difenyl-1-pikrylhydrazylu). Poté určí g faktor DPPH.
-
Student proměří aktivitu vzorku v závislosti na čase a z ní určí poločas rozpadu izomeru Ba 137m.
-
Stínění gama záření. Experiment ukáže, že intenzita gama záření klesá exponenciálně s tloušťkou stínícího materiálu. Srovnání různých stínících materiálů a energií gama záření.
-
Pozorování kosmického záření pomocí mlžné komory.
V této úloze student sestrojí mlžnou komoru a na CCD kameru zaznamená několikaminutovou sekvenci na níž zachytí prolétávající částice kosmického záření. Z tohoto záznamu pak vybere různé typy drah částic a pokusí se identifikovat o jaké částice se jedná, popř. jaké procesy byly pozorovány.